Dieta na zapalenie trzustki

Dość duża liczba osób cierpi obecnie na zapalenie trzustki - zapalenie trzustki. Często jest to spowodowane niezdrową dietą, tłustymi potrawami, alkoholem, zatruciami pokarmowymi, infekcjami, chorobami wątroby i dróg żółciowych ... Niezależnie od tego, czy choroba jest ostra, czy przewlekła, aby skutecznie ją leczyć, należy przestrzegać określonej diety.

Zalecane przy zapaleniu trzustki

Odżywianie lecznicze w przypadku zapalenia trzustki obejmuje stosowanie łatwo przyswajalnych produktów białkowych . Z diety całkowicie wyłączone są potrawy tłuste i smażone, warzywa i zioła, kwaśne soki i pikle, konserwy, kiełbasy, wędliny, czekolada, wyroby cukiernicze, alkohol, ostre przyprawy i przyprawy. Ale w przypadku ostrego zapalenia trzustki dieta całkowicie wyklucza pokarm przedostający się przez przewód pokarmowy i zaleca picie dużej ilości wody mineralnej bez gazu, wywaru z dzikiej róży lub słabej herbaty.

диета при панкреатите

Jeśli masz zapalenie trzustki, musisz postępować zgodnie z menu

Pracownicy służby zdrowia zalecają gotowanie na parze , które nie szkodzi organizmowi i zachowuje wszystkie składniki odżywcze. Przestrzegając diety na zapalenie trzustki, należy jeść 5-6 razy dziennie w małych porcjach, wszystkie potrawy należy spożywać na ciepło i zawsze w postaci półpłynnej lub tartej. Kasza manna, kasza gryczana, płatki owsiane i ryż gotuje się w wodzie i spożywa w postaci puree; dozwolony jest również makaron. Produkty mleczne obejmują kefir, jogurt, bezkwasowy twarożek i łagodny ser. Ale z mięsa, wołowiny, cielęciny, kurczaka, indyka, królika są dozwolone, ale także tylko w postaci siekanej (kotlety, suflet, puree ziemniaczane). Można też jeść ryby, ale tylko jej niskotłuszczowe odmiany, także gotowane lub siekane - dorsz, sandacz, szczupak, leszcz. Wszystkie warzywa powinny być ugotowane lub upieczone, a także zmiażdżone, a suszony chleb pszenny lub krakersy są dozwolone z wypieków.

Ścisłe przestrzeganie diety na zapalenie trzustki pozwala znormalizować funkcję wydzielniczą trzustki i osiągnąć nie tylko poprawę samopoczucia, ale także ogólną regenerację organizmu.