Dieta po usunięciu pęcherzyka żółciowego

W większości przypadków osoba z kamicą żółciową ma skłonność do usunięcia pęcherzyka żółciowego. Po tak złożonej operacji, jak cholecystektomia, życie człowieka zaczyna się od nowego etapu. Aby pacjent stale czuł się dobrze, musi przestrzegać specjalnej diety, która zostanie przepisana przez lekarzy po usunięciu pęcherzyka żółciowego.

Dieta po usunięciu pęcherzyka żółciowego wiąże się z przestrzeganiem ścisłej diety, ponieważ najczęściej po złożonej operacji ulga następuje dopiero po rozpoczęciu prawidłowego odżywiania. Ta dieta jest niezbędna dla pacjenta przede wszystkim, aby zapobiec stagnacji żółci w organizmie. Rzeczywiście, z powodu stagnacji żółci, osoba może rozwinąć kolkę, żółtaczkę i wiele innych chorób. Aby uniknąć tych wszystkich kłopotów, lekarze zalecają specjalną dietę, dzięki której zostanie przywrócone prawidłowe trawienie i powróci on do normalnego życia.

Podstawowe zasady diety

Konieczne jest przyjmowanie jedzenia co najmniej 5-6 razy dziennie, ponieważ tylko częste posiłki mogą zapobiec zastojowi żółci. Po usunięciu pęcherzyka żółciowego w organizmie człowieka tłuszcze zaczynają się rozkładać, zmniejsza się liczba enzymów, a wydzielana żółć staje się bardziej lepka. Dlatego ta dieta składa się z wielu białek, złożonych węglowodanów i tłuszczów roślinnych.

Skoncentrowane buliony, tłuste mięsa, słodycze i chleb żytni, wszelkie pikantne potrawy, groch, fasola i wiele innych potraw powodujących wzdęcia są całkowicie wykluczone z diety pacjenta. Ponadto dieta po usunięciu pęcherzyka żółciowego, a także dieta na zapalenie pęcherzyka żółciowego obejmuje spożywanie chudego mięsa, drobiu i ryb. W codziennej diecie zdecydowanie powinno znaleźć się twarożek, mleko i produkty mleczne fermentowane, które są doskonałym źródłem białka zwierzęcego. Dozwolone jest również spożywanie owoców, warzyw, płatków śniadaniowych, masła, jajek, marmolady i różnych dżemów.

Główne wymagania dla tej diety: w żadnym wypadku nie wolno jeść zbyt zimnego jedzenia, ponieważ mogą pojawić się skurcze dróg żółciowych. Najlepiej spożywać potrawy gotowane, duszone lub gotowane na parze. Lekarze zalecają rezygnację ze smażonych potraw.

Przykładowe menu dietetyczne po usunięciu pęcherzyka żółciowego na jeden dzień

  • Na śniadanie: ugotuj kaszę gryczaną lub owsiankę w mleku, dodaj trochę masła, omlet parowy i 1 szklankę herbaty mlecznej.
  • Na obiad: 100 gramów sera i 1 pieczone jabłko.
  • Na obiad: zupa jarzynowa, gotowany ryż, 1 kotlet na parze i kompot z suszonych owoców.
  • Na podwieczorek: sałatka z buraków i rosół z dzikiej róży.
  • Na obiad: zrób puree ziemniaczane lub marchewkę, niskotłuszczową gotowaną rybę i 1 łyżkę. herbata.
  • Lekarze zalecają wypicie 1 szklanki niskotłuszczowego kefiru przed pójściem spać.

Najważniejszą rzeczą w tej diecie jest częste spożywanie małych posiłków. Osoba powinna jeść nie więcej niż 200 gramów pożywienia na jeden posiłek. Zazwyczaj lekarze i dietetycy ustalają indywidualny plan żywieniowy dla każdej osoby po usunięciu pęcherzyka żółciowego.